OKULIAROVÉ ŠOŠOVKY

sosovkyJednoohniskové okuliarové šošovky, pod týmto označením si môžete predstaviť „klasické„ okuliarové šošovky, ktoré Vám s najväčšou pravdepodobnosťou predpíše Váš očný lekár či optometrista. Patria sem šošovky sférické (pólky, jedničky, dvojky,..), no i šošovky cylindrické.

Sférické šošovky slúžia ku korekcii hypermetropie (ďalekozrakosti) a myopie (krátkozrakosti). Obraz krátkozrakého a ďalekozrakého nevykorigovaného oka sa nevytvorí na sietnici oka ako u  emetropického „zdravého“ oka.  Ostré videnie nám zaručí použitie správnej spojnej (plusovej) alebo rozptylnej (mínusovej) okuliarovej šošovky.

Cylindrické šošovky sú určené na korekciu astigmatizmu. Mýlime si napríklad čísla 6 a 8, 1 a 7, písmena F, P, T a iné.

V  období, kedy nám už prestáva stačiť dĺžka rúk k tomu, aby sme si pohodlne prečítali noviny, knižku, televízny program či iné veci tomu podobné je vhodné začať používať správne okuliare. Máme na výber viac možností ako si zjednodušiť život a mať opäť ostrý obraz:

  1. Dvoje okuliare – jedny do diaľky a druhé do blízka
  2. Bifokálne šošovky – umožňujú nám ostré videnie na dve vzdialenosti, diaľku a blízko. Takže nemusíme stále striedať okuliare. Časť pre videnie do diaľky a do blízka oddeľuje viditeľný odsek, v ktorom dochádza ku skoku obrazu.
  3. Multifokálne šošovky – môžeme ich tiež nazvať „všetko v jednom“. V porovnaní s bifokálnymi šošovkami nám  umožňujú ostré videnie nie len do diaľky a do blízka, ale do všetkých vzdialenosti. Existuje niekoľko typov multifokálnych šošoviek. Predovšetkým sa odlišujú šírkou koridoru (prechodová časť medzi diaľkou a blízkom, časť v ktorej postupne narastajú dioptrie), čím širší koridor, tým je Vaše zorné pole širšie a Vaše pohodlie väčšie. Ako novinku Vám ponúkame možnosť si vyskúšať v rámci merania zraku aj videnie cez multifokálne šošovky.

Pracovné okuliarové šošovky sú podobné multifokálnym šošovkám. Taktiež máme možnosť využívať jedny okuliare na viacero vzdialeností. Rozdiel je v tom, že pracovné okuliarové šošovky sú určené pre videnie na strednú a blízku vzdialenosť, tj. približne od 50 cm. Svoje uplatnenie nachádzajú tieto šošovky hlavne u ľudí pracujúcich s PC, v kancelárii,..

Dioptrické okuliare môžu byť zároveň aj slnečné, prípadne polarizačné alebo taktiež v samozafarbovacom prevedení, tzv. Transitions. Slnečné okuliare, ktoré sú zároveň aj polarizačné poskytujú Vašim očiam vyššiu ochranu. Eliminujú odlesky od vody, snehu, karosérie auta a tým je pohľad cez tieto šošovky jasnejší v porovnani s bežnými slnečnými okuliarovými šošovkami, ktoré Vás chránia pred oslnením. Pre tých, ktorí uprednostňujú slnečné aj číre šošovky v jednom, máme samozafarbovacie šošovky Transitions VII. generácie, ktoré sa vyznačujú svojou rýchlo reakciou na svetelné podmienky. Pre šoférov ponúkame variantu Transitions XTRActive, ktoré sa prispôsobujú svetelným podmienkam aj za čelným sklom auta.